Tommy bloggat om...

den 15 september 2011

Studiebesök på Rocklunda Gård

Hej, Tommy här. Köksmästare, eller F & B (ansvarig över kök och restaurang) som det heter, här på Högberga Gård. Nu har Tanja fått, till och med mig, att gå med på att komma med lite inlägg till bloggen då och då. Hon påstår att det kunde vara intressant att berätta hur vi tänker och arbetar i köket här på Högberga Gård. "Typ en gång i veckan åtminstone". Jag säger okej! Gärna! För mig finns inget mer intressant än just detta. Så; Då kör vi!! Här kommer mitt första inlägg. Ett studiebesök på Rocklunda Gård tillsammans med Fällmans Kött. En av våra leverantörer av kött till Högberga Gård.

Fällmans kött bjuder in till ett studiebesök på Rocklunda Gård
11:00 möttes vi upp på Fällmans kött i Slakthusområdet.Vi som samlats hälsade på varandra; det var Robert från Görvälns Slott, Anders från Huvustad Gård,  Fredrik och Lillemor från Urban Deli på Nytorget. Trevligt!! Magnus på Fällmans Kött hade ordnat med lite frukost. Allra sist kom Hasse som är ny inköpschef på Fällmans. Alla samlade och Gps;en ställdes in med sikte mot Flen.

Väl framme på Rocklunda Gård möttes vi upp av Lennart och Filip som arbetar på gården. Rocklunda Gård är ett familjeföretag. Lennart och hans fru har hållit på med grisar i 40 år och brinner verkligen för det, vilket syns på hur grisarna har det. Filip (sonen) berättar att han kommer att ta över från sin far så småningom. Vi lyssnar. Vi frågar. Och jag är egentligen här bara för att verkligen ta reda på hur djuren har det. Vill försäkra mig om att det är det finaste köttet vi får till Högberga Gård vilket på något sätt är likhetstecken med att grisarna har det riktigt bra.

Efter en liten genomgång åkte skyddskläderna på.  Vi började på BB kan man säga. Där låg grisarna med sina kultingar som var 5-6 veckor.

bästa köttet
De hade det skönt... nästan så man blev sugen på att krypa ner...

svenskt kött
Vi gick igenom flertalet avdelningar och grisarna blev större och större för varje avdelning. Vi avslutade vår rundtur hos de dräktiga suggorna som strosade runt i massa halm i en öppen lada, precis som man vill att grisarna ska ha det. Att de ska må bra. Precis så som man önskar alla. Djur som människor.

Efter en kopp kaffe så bar det av mot Bromma och hem till Magnus, från Fällmans Kött, vår värd för dagen, för lite grillat. Naturligtvis grillat kött från goa gårdar där djuren mår gott. Det kostar lite mer - men värt varenda krona - både för samvete och smak!

//Tommy

Kommentarer  1

  • Bo Masser den 22 september 2011

    Bra Tommy,
    trevlig läsning.
    Lycka till med forsatt bloggande!
    Bosse
Skriv gärna en egen kommentar!
  1.    
     
     
     
     
       
  2. För att kunna posta kommentaren måste du fylla i denna kod i fältet nedan.

« Tillbaka till blogglistan

Tommy Eriksson Högberga Gprd

 

Bloggarkiv

Prenumerera på blogginlägg

Prenumerera på nyheter från HögbergaVill du hålla koll på vad som publiceras på våran blogg? Då ska du prenumerera på vårt RSS-flöde.

http://www.hogberga.se/Blogg.rss.ashx