tanja bloggat om...

den 16 november 2011

Vi är stolta!

Vi är verkligen stolta över vår Tommy som tog sig till semifinalen i Årets Kock 2012. Att det inte räckte hela vägen är inte hela världen. Att vara bland de 24 bästa i Sverige är inte illa. Inte dåligt alls. Riktigt, riktigt bra! Såklart är vi mäkta stolta här på Högberga.

Och för mig som fick vara med var det en grym resa som jag tackar ödmjukast för!

Gårdagen då. Tävlingsdagen. Huj vad vi var nervösa. Den enda i sällskapet som verkade lugn var Tommy själv. Han gick ut som nr 5; kl 1015. En timme att preppa i kallis innan entré till varmkök. Varmkök är det som publiken kan se och där har de ytterligare två timmar på sig att tillreda sin rätt. Ja, exakt två timmar alltså. All övertid ger poängavdrag och är man fördig för tidig är risken att maten blir kall innan den ska serveras juryn. Balansgång - gah! Precision och perfektion!


Camilla (kock på Högberga) och Lillemor (Tommys sambo) fanns på plats...


Daniel Räms in action - ja det var han som knep direktplatsen till finalen. Väl värd! Riktigt snyggt - hela vägen.


Vår Tommy in action...


Uppläggning - sista minuterna. Meny; Höstlamm med korv på tunnbringa, slarvsylta på nacke, morotsterrin samt blomkål. Fint som tusan!


Juryn åt och åt - 12 maträtter skulle provas och bedömas... Och på oss rann det i mungiporna mest hela tiden. Inte ville vi lämna tävlingen för en matbit heller. Är man med vill man ju inte missa något!!


Ja - vår Tommy är en av de 24 bästa i Sverige. Såklart är vi mäkta stolta! Grymt bra jobbat Tommy. Tack för din fina insats! Och tack för att vi fick vara med på denna resa! Häftig upplevelse på många sätt!

/Tanja
Skriv gärna en egen kommentar!
  1.    
     
     
     
     
       
  2. För att kunna posta kommentaren måste du fylla i denna kod i fältet nedan.

« Tillbaka till blogglistan

Tanja Askrabic

Tanja Jezewski - blogg
tanja.askrabic@hogberga.se, 070-586 96 66

Bloggarkiv

Prenumerera på blogginlägg

Prenumerera på nyheter från HögbergaVill du hålla koll på vad som publiceras på våran blogg? Då ska du prenumerera på vårt RSS-flöde.

http://www.hogberga.se/Blogg.rss.ashx