Förra året var vi med och arrangerade Run4Fun - mötesindustrins stora löparfest - för första gången. Johan Svensson på Aronsborg Konferenshotell och vår Johan var initiativtagare även då. Hur det skulle gå och vilken uppslutning det skulle bli hade vi ingen aning om. Men blev varse. En helt otrolig eftermiddag och kväll med hela 250 spring- och festsugna branschkollegor från konferensanläggningar runt om Stockholm. Instruktörer från Sats kom och körde uppvärmning i parken, vi sprang en mil och på vägen bjöd Thoresta Herrgård på dryckesstation. På kvällen var det grillfest på terrassen som avslutades med band som spelade och dans natten lång. Såå kul.
Antar att ryktet spred sig för i år är vi närmare 500 anmälda till detta event. Det har vi förstås berättat om idag i form av en gemensam pressrelease som du kan läsa här>>
Den bilden som fastnat tydligast hos mig är nog ändå hur vandringspriset kom till. Från idé till uppsamling av material till att faktiskt snickra ihop "pokalen". Många skratt, jag lovar. Och de som sedan vann loppet verkade mycket glada över priset.

Johan & Johan med vinnarna som kom från Aronsborg och Djurönäset. Min sons guldsprayade springskor med avsågade skyltdockeben fastskruvade på vacker träplanka. Och så namnpokal på det.
Här; en bild på grabbarna som ligger bakom årets event - Run4Fun 2010.

Johan Hjort (Högberga Gård), Johan Svensson (Aronsborg Konferenshotell), Thomas Sved (Thoresta Herrgård), Michael Hallbeck (Friiberghs Herrgård)
/Tanja